Pravidelnému čtenáři a fanouškovi našich Facebookových stránek je z nadpisu ihned patrné, o jaké akci dnes bude řeč. Přesně před dvěma týdny se totiž brněnské Bobycentrum vrátilo do minulého století během akce Time Travel Rave 2, a tentokrát s ještě větší noblesou.
Už z první edice jsem byl velmi nadšený – jak hudebně, tak i organizačně. Ohlasy většiny návštěvníků byly veskrze pozitivní, s kýmkoliv jsem se bavil, měl u první edice výhrady jen k nešikovně postavené timetable. Proto jsem měl velká očekávání, co bude dál. „Bude druhá edice?“ „Bude zase v Brně?“ „Udrží pořadatelé nastavenou laťku?“ „A kdo bude na lajně?“ (pro rýpaly, na lajně, myšleno na lineupu :).
Pohled do zákulisí
Jelikož jsem měl to štěstí, že jsem se v době akce nacházel v Brně a měl jsem čas, domluvil jsem se s pořadately, zda bych mohl nahlédnout do zákulisí příprav. Během mé přítomnosti probíhala zvuková zkouška. Jeden moment byl zvuk nastaven tak, až nám vybrovaly vnitřnosti, s pořadately jsme se však shodli, že když už návštěvníci nadávají na zvuk, je to většinou kvůli příliš silným bassům. Proto zvukaři ubrali – což dle mého názoru velice prospělo. Zvuk byl po celou dobu akce krásně čistý.
Moji odpolední návštěvu v Boby si můžete prohlédnout na následujícím videu.
Vyměňte outfity, vracíme se o 30 let zpátky…
Otevření časového portálu bylo naplánováno na 20:00. První hodinu měl krátký warmup DJ Killer a dále byly puštěny 2 megamixy od vítězů contestu – Thomase Verdena a K1aptcha. Chcete-li si osvěžit zážitky z akce, nebo jste se na akci nemohli dostavit, máte štěstí, DJ contest sety si můžete poslechnout níže.
Thomas Verden – Time Travel Rave 2 megamix
K1aptcha – Time Travel Rave 2 megamix
Po skvělých, tak trochu jinak pojatých „warmup“ setech, se akce začala rozjíždět. Nebudu zde rozebírat, jak zahráli jednotlivý DJs, mě hudba bavila po celou dobu večera (a to rozhodně nepatřím ke generaci, která na ní vyrostla). Z mého pohledu bylo velmi důležité, jakým způsobem byl lineup poskládán. Celý večer gradoval – od megamixů, přes RED5, Quicksilvera, Jama, Duneho, Marushu až po Killera. Na své si přišli milovníci rave, trance, happy hardcore i hardcore.
Některé ze záznamů jsme na přání managementu museli z našich stránek stáhnout, i přesto však pro vás pár záznamů máme:
Organizace
Čemu bych v této recenzi chtěl věnovat hlavní prostor, je organizace. Na projektu Time Travel Rave se již od počátku podílí Honza – DJ Killer – pořadatel akcí Rave Nation, jejichž historie sahá až do roku 2007, a také Gino, který pravidelně pořádá podobné akce napříč Německem. Oba mají letité zkušenosti a tak bylo jasné, že pokud se na akci nevykašlou, bude organizačně skvěle zvládnutá. Němci jsou prostě jinde, organizační kvalita místních akcí musí být na vysoké úrovni. Protože německá mentalita (a teď budu parafrázovat Gina) je asi takováto – Když už si Němec za něco připlatí, musí to stát za to. Je to vcelku logické, když se například Čechovi něco nelíbí, většinou nad tím mávne rukou a pak si na to stěžuje u piva (rychle na to zapomene a příště stejně znovu přijde), kdežto Němec už podruhé stejnou chybu neudělá. Na stejnou akci už podruhé nepřijde. A o tom to celé je.
V první edici se návštěvníci TTR mohli přesvědčit o organizačních kvalitách tohoto týmu. Osobně jsem si říkal, jestli bude druhá edice znovu tak dobře zvládnutá, nebo půjde kvalita dolů – byl jsem mile překvapen. Myslím si, že laťka byla posunuta opět o kousek dále, bohužel, něco tomu chybělo, jak se dozvíte v závěrečné části tohoto reportu.
Pořádek je základ
Abych kamarádovi demonstroval kvalitu úklidové čety, připravil jsem si během akce jednoduchý test. Postavil jsem na jeden ze stolů v Bobycentru prázdnou plechovku, stoupli jsme si kousek opodál a čekali jsme, jak rychle bude plechova pryč (= kdy ji někdo uklidí). Tipněte si sami pro sebe, jak dlouho to trvalo. Reálný čas vám prozradím na konci reportu. A proč o tom vlastně píšu? Na spouště akcích mi vadí bordel, který my jako návštěvníci uděláme (často opravdu nezbývá nic jiného, než hodit kelímek na zeb a koupnout za sebe). Ano, na festivalech kde je několik tisíc lidí je problém s odpadky poněkud složitější. Ale abych na klubovce, kde je pár stovek lidí, šlapal v rozbitém skle nebo prázdných kelímcích… To opravdu ne. Čistotu na Time Travel Rave jsem si pochvaloval už v recenzi na první edici. Je to podle mě malý detail, který dělá skvělou akci. A druhá edice v tomto ohledu nebyla výjimkou.
Kdo byl někdy v Laser show hall v Boby, ví, že se jedná o velmi specifický prostor, kde je spousta místa na sednutí. Nevím jak vy, ale já se cítím mnohem lépe v uklizeném prostředí, než v takovém, kde jsou stoly plné dopitého pití a vlastně ani není místo na položení nového (viz Citadela – pokud tento report čte někdo z Citadely, dělejte s tím prosím něco!).
„Mario, Luigi, počkejte, chci se s vámi vyfotit!“
Skvělým ozvláštněním večera byla dvojice Mario & Luigi. Tito dva maskoti se starali o skvělou atmosféru v průběhu celého večera podobně, jako na nějakém šampionátu – well done guys, well done!
Akce, která si zasloužila více lidí
Celý koncept TTR měl jednu vadu na kráse – přišlo málo lidí. Důvodů, proč jich přišlo tak málo, vidím hned několik:
- Lidé jsou po letní sezóně unaveni
- Špatný termín – během září, října i listopadu se koná spousta akcí
- Rave v ČR netáhne tolik, jako např. v Německu
- Time Travel Rave zatím nemá dostatečně zvučné jméno na české scéně
Osobně mě velmi mrzí, když vidím poloprázdnou akci, jednak kvůli DJs, kteří nehrají pro plnou halu/klub, a jednak kvůli pořadatelům, kteří si dají tu práci a tvoří něco pro lidi. O to horší je to ve chvíli, kdy je podle mě akce opravdu navštíveníhodná – díky lineupu i organizaci. Podobných akcí už jsem navštívil spoustu a paradoxně, hudebně patřily k těm lepším. Dovolím si proto na závěr malou výzvu, která již padla během živého přenosu na našem Facebooku. Vy jste ti, kdo má možnost volby. Každou utracenou korunou hlasujete, zda ta či ona akce přežije a bude pokračovat. Mějte toto prosím na paměti, až si příště budete kupovat lístek na další akci.
[Plechovka byla uklizena za cca 4 minuty.]