Poznali jste z titulku článku, o kom je řeč? Pokud ne, máme na mysli úspěšného českého DJe a producenta – Thomase Coastlina, vlastním jménem Tomáš Malina. Thomas vystupoval pravdelně na největších akcích v ČR (Transmission) a po boku největších hvězd. Jednoho dne však šokoval své fanoušky příspěvkem na Facebooku, kde oznámil konec své kariéry, žádné oko tenkrát nezůstalo suché…
Po zhruba ročním, a z velké části úspěšném boji s rakovinou, se nyní Thomas Coastline léčí, a chystá se hned na několik velkých akcí. Nedávno vystoupil třeba na Transmission 2017. Uslyšíme jej však také na Paul van Dyk – From Then On Tour v Brně a několika dalších klubovkách. My jsme rádi, že nám Tomáš věnoval čas a odpověděl na pár otázek o sobě, co má v plánu a také poodhalil zákulisí Transmission.
Tome, pojďme rovnou k věci, řekni nám, jaké akce tě v následujících týdnech až měsících čekají?
Ahoj, momentálně se chystám vystoupit po třetí na akci Citadela s Paul Van Dykem, potom na charitativní akci v Plzni. Tato akce nese název Trancer against cancer a jejím posláním je vybrat nějaký finanční obnos, který věnujeme na onkologii v Praze Motole. V červenci se pak těším na vystoupení na CityFestu.
Je nějaký festival, kde by sis přál zahrát, ale zatím se ti to nepoštěstilo?
Největším nesplněným snem je pro mě vystoupení na Ibize nebo alespoň návštěva tohoto legendárního ostrova. Z domácích letních festivalů bylo mým tajným přáním vystoupit na CityFestu, protože se letos koná na stejném místě jako legendární Trancefusion. Je to pro mne srdeční záležitost. Moje přání bylo vyslyšeno a budu mít tu čest hájit české barvy už letos v červenci.
Všimli jsme si, že jsi rozjel hned několik projektů. Můžeš nám je představit?
Ano, rozjel jsem několik konceptů. Warm me up byl pro mě návrat do reality po všech peripetiích v nemocnicích. Potřeboval jsem nějakou seberealizaci a zároveň koncept vhodný pro online poslech. Rozhodl jsem se proto čas od času umíchat live warm up set k poslechu pro své fanoušky.
Co se týká spolupráce s hudební školou Musartedo, tak ta vznikla celkem logicky. Mám potřebu zlepšovat hudební vzdělání současných zástupců taneční scény. Musartedo je skvělá forma vzdělávání v tomto oboru. Kvůli svému zdravotnímu stavu bohužel nemohu přednášet na škole pravidelně v prezenčním studiu, a tak jsme se s majitelem školy dohodli, že začneme připravovat free online tutoriály v českém jazyce. Byla to díra na trhu, kterou se snažíme zaplnit a motivovat tak lidi ke skládání hudby.
Spojení s MDMA je kapitola sama pro sebe. MDMA Fashion je módní značka, která je zaměřena na mladé lidi. Napadlo mne využít své popularity a popularity této značky a využít i své nemoci k něčemu dobrému. Vytvořili jsme tedy moji vlastní edici triček, jejichž zakoupením věnujete peníze na dobročinné účely a to konkrétně na VFN Motol.
Nabízí se udělat pod záštitou MDMA Fashion nějaký event. Plánuješ něco?
Jak už jsem se zmínil na začátku, plánujeme 29.3.2018 charitativní akci v prostorách Papírny Plzeň. Na akci vystoupí zástupci české a slovenské trance scény, a potom dva hosté ze zahraničí, kteří jsou ale u nás více než doma. Akce by se měla nést v přátelském duchu a mělo by to být setkání příznivců kvalitní trance hudby. Výtěžek poté věnujeme na VFN Motol. Za vstupenku tedy nejenže získáte dobrý hudební zážitek a potkáte se s přáteli z trance komunity, ale také věnujete peníze na dobrou věc.
Moc lidí neví, že se věnuješ také ghost producingu, máš k němu tedy kladný postoj?
Myslím si, že na ghost producingu není nic špatného. Je to zkrátka byznys jako každý jiný. V zahraničí je to běžná věc, že DJ není jedna osoba, která vystupuje, skládá, dělá PR, marketing, stříhá videa apod. Většinou jde o tým lidí – firmu – ve které má každý svou úlohu. Je to běžný koncept. Mě naplňuje práce ve studiu, a proto se nebráním jakékoli spolupráci. Samozřejmě je to placená činnost. Technika do studia i jeho provoz něco stojí a mnohaleté zkušenosti a know-how má taktéž svou hodnotu. Je samozřejmě na každém, zda je ochotný studovat hudbu a zvuk a investovat do studia, anebo zda se raději obrátí na služby ghost producenta.
V minulosti jsi mnohokrát spolupracoval s Jurajem Kličkou z projektu Driftmoon. Je šance, že tato spolupráce bude pokračovat, nebo se chceš teď věnovat hlavně své produkci?
Juraj je bezesporu velký hudební talent. Zatím nemáme naplánovaný konkrétní projekt, ale nikdy neříkej nikdy! :c)
Jakým způsobem se zajišťuje nahrávání zvuku/co všechno se nahrává, a kdo pak následně zpracovává veškeré záznamy z Transmission?
Transmission je TOP event nejen v ČR, ale i celosvětově patří mezi špičku indoor eventů.
Tomu také odpovídají požadavky na technické zpracování. Na TM zpravidla nahráváme v plné kvalitě přímý výstup z DJ pultu a k tomu X/Y ruchové mikrofony na stage u DJe, a dále pak dva ruchové mikrofony namířené na publikum. Poté se záznam postprodukuje a míchá se živý zvuk s přímým záznamem z linkového výstupu DJ pultu. Díky tomu jsme schopni fanouškům zprostředkovávat zvukové záznamy v CD kvalitě. Další samostatnou doménou je pak live přenos a to jak video, tak audio.
Mnozí lidé také neví, že jsi součástí společnosti SoundArt. Mohl bys nám přiblížit, co vše jako společnost nabízíte a jaká je tvá úloha?
Naše firma SoundArt se zabývá nahráváním mluveného slova, výrobou zvukových obalů pro radiostanice, jingly a znělky pro podcasty, intra pro DJe a eventy, výroba rozhlasové reklamy a střih hudby a ruchů pro video zejména pak taneční akce. V našem portfoliu nechybí eventy jako FSOE, Trancefusion, Transmission, Decadance, EDMANIA, Mácháč či Magnetic.
Co/kdo je tvojí největší motivací v hudební produkci?
Hudba je jako droga. Mě motivuje nejvíce láska k hudbě a ke skládání. Také možnost mít pozitivní vliv na mladou generaci, kterou mohu pomáhat zformovat, a ovlivnit tak budoucnost naší domácí taneční scény.
Tome, mnohokrát ti děkujeme za tvůj čas. Na některé z trance akcích brzy ahoj!