Rozhovor s Ralphie B před Spring of Trance

Tento rozhovor pro ASOT CZ poskytli pořadatelé Spring of Trance.

Ahoj Ralphe, představ se prosím čtenářům a popiš nám své začátky producenta a DJe?

Ahoj, díky za pozvání! Bydlím v Rotterdamu s manželkou a dcerami. Pracuji na půl úvazku v IT a jinak většinu času věnuji hudbě, v které mám dlouholetou tradici s bohatou diskografií a nespočtem vydaných tracků. Od loňského roku jsem stále více aktivní v produkci a teď se vracím i za DJ pult.

Co tě přivedlo k hudbě? Jak jsi odstartoval kariéru? 

Již od malička jsem vyrůstal v hudebním prostředí. Maminka hrála na klavír a tatínek, i když na nic nehrál, byl také hudební maniak. Jako první jsem začal experimentovat s klávesami a kazeťákem. V 90. letech jsem pak začal tvořit hudbu na PC (Screamtracker). Později jsem si koupil profesionálnější výbavu, syntetizátory a začal využívat MIDI software. Velmi mě ovlivnily Bonzai records a Low Spirit. Nakonec jsem se odhodlal k tomu nahrát pár svých demo na CD a předal jsem je nizozemskému labelu, který sídlil kousek ode mě. Tak jsem vydal svůj první singl, což bylo v roce 1999!

Jaký je tvůj první track (můžeš se případně podělit o ukázku)?

Můj první „profi“ track byl Alpha Breed – Beyond The Moon. Vyšel na labelu Deal Records, který dokonce vydal samotný Veracocha — Carte Blanche. Můžete si ho najít a poslechnout na Spotify nebo na YouTube.

Tady je další ukázka tracku, který jsem vytvořil v trackeru:

Jaký byl tvůj vůbec první gig ever? 

Bylo to v roce 2007 v rámci First State. Hráli jsme na Tiestově DVD release party v klubu Escape v Amsterdamu, a to přímo hned po Tijsovi. Těžko si představit lepší začátek!

Jak bys popsal typický Ralphie B sound?

Vždycky se snažím o velmi dobrou melodii a k té přidat něco, čím by se track stal speciální, zapamatovatelný a odlišil se tím tak od ostatních.

Máš mnoho aliasů. Jak to funguje – víš dopředu, než začneš skládat track, jestli to bude Ralphie B nebo třeba Midway? Nebo se rozhoduješ až po dokončení tracku?

V současnosti vydávám všechno pod Ralphie B, protože mi teď nedává moc smysl používání různých aliasů. Nicméně v budoucnu plánuji nový Midway, jen musím vyprodukovat takový track, který se k tomuto aliasu bude hodit zvukově.

Plánuješ nějakou novou produkci také jako Midway/Alpha Breed?

U Alpha Breed si nejsem jistý, ale Talla 2XLC se mě na to také ptá. Midway se určitě nového tracku dočká.

Jsi součástí scény od roku 2002. Co považuješ za hlavní změny od svých začátků do současnosti?

Před lety bylo mnohem těžší vydat track, protože vycházely na vinylech a bylo těžké se dostat i na label. Track pak vyšel na vinylu a hrál se měsíce, někdy i roky. Někdy může již vydaný track zažít druhý život – např. můj track Massive vyšel v Nizozemsku na In Trance We Trust labelu, později v tom samém roce také na Ministry of Sound a o rok později ještě i na Vanditu. Životnost tracků byla tehdy velmi dlouhá. Dnes vydáš track a pár týdnů ho DJ’s hrají. Pokud máš kliku, tak možná i o trochu déle. Je těžší udělat klasiku, protože většina věcí už byla vymyšlena a vydána. Ale stále si myslím, že je to možné a snažím se o to!

Krom toho je také velký rozdíl v penězích. Své první auto jsem si koupil za peníze, které jsem vydělal produkcí trance tracků a remixů. Teď už to není možné, pokud tedy nejsi jedním z těch velkých DJů. Naopak pozitivem dnešní doby je to, že kdokoliv s talentem má možnost vydat track na labelu a lidé po celém světe mají možnost ho slyšet. A také už není nutné šetřit na nákup velmi drahého hardwaru.

Jak nahlížíš na rozdíl mezi Ralphiem B ze začátku a dnešním Ralphiem B? 

Ha, ha, jsem stále stejný člověk. Pořád mám rád stejný styl hudby s líbivými melodiemi. A obecně v mém přístupu k hudbě se za tu dobu nic nezměnilo. Samozřejmě, že se změnil trance a technologie. Kdysi jsem používal hardware a dnes používám software, ale myslím si, že dřívější Ralph byl více průzkumníkem a objevitelem, protože trance byl teprve v počátcích a všechno bylo úplně nové. Ovšem i dnes se snažím mít vliv na trance jako žánr.

Které své skladby si nejvíce ceníš? A proč

Ralphie B – Massive je mým nejúspěšnějším trackem, který mi nastartoval hudební kariéru (a to platí i nadále). Chill out verze si velmi dobře vede na Spotify – pokud jste ji neslyšeli, pusťte si ji!

Midway – Monkey Forest je nej track aliasu Midway. Jednoduché, efektivní a odlišné od všeho ostatního.

First State – Falling a Sierra Nevada jsou oba skvělé tracky, které definovaly alias First State.

Alpha Breed – Epic Future. Skvělá Jp8000 melodie, která definovala éru počátků trance.

Kdo tě za léta hudební tvorby na scéně nejvíce ovlivnil a kdo je pro tebe naopak velmi nedoceněný?

K taneční hudbě mě přivedlo poslouchání kazet a CD Turn Up the Bass na začátku 90. let. Později mě ovlivnily labely Bonzai Records, Low Spirit a umělci jako Jones & Stephenson, Yves Deruyter a Mike Push. Nakupoval jsem CD a vinyly a také jsem jezdil do klubů a na akce do Belgie. Později mě velmi ovlivnila raná produkce Ferry Corstena a Tiesta (produkovaná Waakopem Reijersem) – ať už jejich produkce nebo mixy (např. Innercity CD). V současnosti poslouchám všechno možné – od trance, techna, ambientu, psytrance až po filmové soundtracky. Všechny tyto vlivy se v mých skladbách objevují.

S kým bys chtěl spolupracovat? Máš například vysněný collab?

Obecně nemám rád collaby, ale s Frankem se mi velmi dobře spolupracuje, takže by to byl on! 🙂

Jaký je tvůj aktuálně nejoblíbenější track, kterým jsi až posedlý?

Hrozně se mi líbí remix na Midway – Inca od Asteroida. Krom toho jsem obrovský fanda Darrena Portera, Paula Dentona, Marka Sherryho, Allena Wattse a Davida Forbese. Ty všechny rovněž považuji za top trance producenty.

Jaké máš další zájmy kromě hudby?

Miluji filmy a seriály. Stejně jako Franka mě baví cestování a poznávání nových zemí. Rád trávím čas doma s dcerami a domácími mazlíčky. Vždycky jsme měli psy a teď máme i kočku. Mám rád asijskou kuchyni. Jsem také fotbalový fanda, roky fandím Liverpoolu. A často hraji turnaje ve FIFĚ na Playstationu.

Jaké byly důvodu rozpadu First State?

Bylo to podobné jako v každém vztahu. Začátky byly krásné, ale časem jsme se dostali do fáze, kde už jsme si tak nerozuměli a každý jsme měli jiný pohled na hudbu. Velký rozdíl byl v tom, že Sander odešel z práce a byl full-time producent a DJ, zatímco já ne. Proto jsem se rozhodl opustit First State a soustředit se znovu na svůj sólo projekt Ralphie B. Ale i tak rád vzpomínám na tohle super období, plné hudebních zážitků a skvělých hraní po celém světě.

Jako DJ jsi dlouho nevystupoval, kdy jsi naposledy hrál live? Co tě vlastně vedlo k tomu dát si takto dlouhou pauzu a co tě naopak motivovalo se znovu vrátit?

Mé poslední hraní bylo někdy před 10 lety. S DJingem jsem skončil hlavně kvůli tomu, že jsem se potřeboval věnoval práci a rodině – manželce a malým dcerám. Hudbu jsem měl poslední roky tak trochu upozaděnou, i když jsem pořád vydával tracky. Teď už jsou dcery starší a já jsem zpět – mnohem více se věnuji produkci, vydávám více tracků a tak bylo logické vrátit se i k DJingu. A aktuálně se mi začínají rýsovat fajn hraní. 😊

Poslední otázka na závěr. Co od Tebe můžeme očekávat na Spring of Trance? Máš nějaký vzkaz pro fanoušky?

Je to jednoduché – budu hrát většinu ze své autorské tvorby s dalšími oblíbenými tracky, ať už z minulosti nebo současnosti. A také jako bonus přidám několik ID tracků, které budou teprve vycházet v příštích měsících, takže se party people mohou těšit na věci, které zatím nikdo neslyšel.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *