Rozhovor s Mark Sherry – „Moje vůbec první album vyjde příští rok“

O tom, že je lineup Tranceformers 2018 souhrnem veteránů svědčí i fakt, že 4 z 8 DJs se na scéně pohybují déle než 20 let. Výjimkou není ani Mark Sherry. Zajímavostí však je, že za tu dobu Mark nevydal žádné album. Na druhou stranu založil vlastní label Outburst Records a jeho radioshow The Outburst Radioshow čítá více než 570 epizod.

Ahoj Marku, máš velice blízko k tech trance. Posledních pár let jsou tvrdší trance styly stále populárnější. Vidíš to podobně?

Ahoj chlapi, tech-trance měl v mých setech i produkci místo vždycky, i proto mě těší, že hard-trance opět nabírá na síle, takže je hodně super mít na palubě obrovskou legendu hard-trance – Mr. Scot Project! S Frankem jsme dobrými přáteli již hodně dlouho, takže od něj můžete očekávat hodně nového na Outburst labelu. Outburst je primárně tech-trance label takže si myslím, že Frank je jediný hard-trance producer, se kterým budeme spolupracovat, abych byl upřímný.

Určitě máš na tomto comebacku velký podíl. Jsi známý tím, že hodně pomáháš s masteringem a mladým producentům… Je podle tebe těžší prorazit v dnešní době, než tomu bylo třeba před 20 lety?

Nikdy nebylo jednoduché prorazit, ale máte pravdu, že je to teď mnohem těžší. Jsou tu doslova stovky, možná tisíce trance producentů a DJs, kteří dělají vše, jak nejlépe umí, aby prorazili a byli další hvězdou – mojí první radou je, naučte se produkovat hudbu (očividně) a druhá, BUĎTE ODLIŠNÍ. Pokud budete pouze napodovat stejné melodie jako stovky dalších producentů, nikam to nedotáhnete. Naučte se svoje řemeslo a usilujte o originalitu.

„Miluji hudbu, která je složena pro lidi na parketě, a ne pro žebříčky nebo main stage na EDM festivalech.“ – Mark Sherry

V rozhovoru pro DJ Mag Italia jsi uvedl, že nesnášíš komerční trance. Co pro tebe znamená komerční trance? Trance hraný na velkých festivalech, nebo máš jinou definici?

Nechci se zde pouštět do nějakých velkých debat. Řekněme, že miluji hudbu, která je složena pro lidi na parketě, a ne pro žebříčky nebo main stage na EDM festivalech.

Za více než 20 let, co jsi na scéně, jsi nevydal žádné album, “pouze” kompilace. Jak to?

Vlastně už jsem napsal 2 alba, ale vždy pod jiným jménem – nikdy jako Mark Sherry… až do teď! Moje vůbec první album vyjde příští rok, takže zůstaňte naladěni! Už mám nachystaných 12 tracků, takže jsem skoro ve finále. Je to pro mě hodně zajímavé období, společně s managementem vybereme moje nejoblíbenější tracky a přidáme je do alba. Máte se na co těšit!

„Prosím, nesrovnávejte tradiční dovádění DJs s tím, co dělá Steve Aoki. Dělal jsem crowd surf ještě dříve, než byl ten idiot DJ! 😉 “ – Mark Sherry

V čem se liší tvůj label Outburst Records od ostatních labelů?

Outburst je label zaměřený na tech-trance. Když jsme začali v roce 2014, byli jsme jediní, dnes je podobných labelů víc, o to je to zajímavější. Je tak větší konkurence a je to pro nás velká výzva, ale užívám si to, protože jsem pořád v tempu a nemůžu si říct, že už jsem spokojený. (smích) Snažíme se tracky udržet co nejvíce underground a „tech-trance“, jak to jen jde, avšak občas dostaneme demo, které nelze ingorovat. Jako například „The Air I Breathe“ od Richarda Duranda. Je to naprosto parádní track, a ačkoliv je to uplifting trance a ne tech-trance, jako ostatní, museli jsme ho vydat… Asi bych se zbláznil, pokud bychom ho nevydali my ale nějaký jiný label!

Jsi asi jediný DJ (nepočítám Steve Aokiho), který sem tam udělá “crowd surf”. Dočkáme se i v Ostravě? 

Prosím, nesrovnávejte tradiční dovádění DJs s tím, co dělá Steve Aoki. Dělal jsem crowd surf ještě dříve, než byl ten idiot DJ! 😉 Také rád vystupuji a sem tam jako DJ něco předvedu, ale nedělám to pro lajky nebo pozornost. Dělám to, protože to publikum miluje… a když hraji, jsem tam pro publikum, a pro nikoho jiného. Jsem na scéně skoro 25 let a bavení publika mi opravdu jde, takže když cítím potřebu zaplout do publika nebo jen jít k parketu a zaskákat si s fanoušky, udělám to… a užívám si každou minutu!

V ČR jsme tě zatím viděl jen v klubech. Dáváš přednost klubům, nebo velkým festivalům?

Mám to vybalancované – hraji jak v klubech, tak na festivalech. Při klubovkách se vytváří mohem intimnější atmosféra s fanoušky na parketu, na festivalech je zase mnohem větší produkce s obrovskými stagemi, mnoha lasery, světelnými show, pyrotechnikou, konfetami, kanoný atd. Je to všechno skvělé, ale na některých větších festivalech je DJ až moc daleko od publika, takže se výše zmíněná intimita a atmosféra vytrácejí. Dejte mi temný, zakouřený klub se skvělým zvukovým systémem ve kterýkoliv den… (smích) Letní festialy jsou však také super!

„Nejsem si jistý, proč by měla mít svatba vliv na můj kalendář? Myslíte si, že mě už manželka nepustí z domu? (smích)“ – Mark Sherry

Jak se podle tebe bude vyvíjet trance & progressive hudba v následujících letech? Přeješ si, aby se vyvíjela určitým směrem (jakým)?

Současný návrat progressive a střet trance s technem si opravdu užívám. Je to skvělé období pro hudbu, protože jsou hranice bořeny na kousky! Do doby, kdy to všechno zůstává „underground“, jsem šťastný. Ano, EDM exploze sice představila tančení hudbu mnoha dětem a je to skvělé, ale vše se to stalo příliš komerční. Čím rychleji tento komerční směr upadne, tím lépe – je to *cringe worthy*. Jsem však šťastný, když vidím prosperovat více kredibilních stylů – včetně trance. Na světe se pořádá mnoho skvělých trance akcí a soudě podle lineupu v Ostravě, bude i tahle velice speciální! 😉

Yes the EDM explosion introduced a lot of kids to dance music and that’s great, but it all became way too commercial, the quicker all of that kind of trashy dance music subsides the better, it’s cringe-worthy.

Poslední otázku bych si dovolil zamířit do soukromí. Jak ses na svatbě cítil v tradičním kiltu a změnil se nějak zásadně tvůj život po svatbě? Budeš méně vystupovat?

Kilt se ve Skotsku nosí během svateb a rodinných oslav zcela běžně. Takže to pro nás není nic neobyčejného, i když to pro vás všechny může vypadat vtipně. (smích) Nejsem si jistý, proč by měla mít svatba vliv na můj kalendář? Myslíte si, že mě už manželka nepustí z domu? (smích) S manželkou jsme spolu již 7 let a nic se nezměnilo, až na fakt, že se k ní cítím mnohem blíže. Byla pro mě obrovskou inspirací posledních pár let. Kromě toho mě drží nohama na zemi. Měli jsme naprosto skvělou svatbu a byl to pro nás ten nejlepší den v životě, přál bych si, abychom si to mohli zopakovat!

Děkujeme za rozhovor a těšíme se v Ostravě.

Děkuji mnohokrát za interview chlapi, hodně se do Ostravy těším. Publikum tu bude bláznivé a hodně hlasité, jako vždy… Uvidíme se tam!

Mark  <3

Tento rozhovor vznikl ve spolupráci s pořadateli akce Tranceformers 2018.


Mark Sherry – Interview for ASOT CZ

Hello Mark, your style is very close to tech trance. In the last couple of years, the harder styles of trance becoming more and more popular. Do you agree with that?

Hi guys, for me it’s always played a part in my DJ sets and productions, but I’d definitely say that the hard-trance sound is making a bit of resurgence at the moment, so it’s really great to have the absolute best of the best hard-trance legend on my Outburst label, Mr. Scot Project! I’ve been good friends with Frank for a long long time now, so expect to hear a lot more from him on the label. Outburst is primarily a tech-trance label though so I reckon Frank is the only hard-trance producer that we’ll work with, to be honest.

You certainly have big participation on this comeback. You are known for helping with mastering for young producers… In your opinion, is it harder to break through today than it was 20 years ago?

It’s never been easy to break through, but it’s definitely a lot tougher these days yeah. There are literally hundreds, maybe even thousands of trance producers and DJ’s all trying their best to break through and be the next big thing – my first bit of advice learn to produce (obviously) and my second is BE DIFFERENT. You’re never going to stand out in a crowd if you regurgitate the same sounds all the time and copy a hundred other producers, learn your craft and then strive for originality.

„I love dance music that’s written for the dance floor and not for the charts or EDM main stages.“ – Mark Sherry

In an interview with DJ Mag Italia, you said you hate commercial trance. What does a commercial trance mean to you? Is it trance what is played at big festivals? Or how would you define it?

I don’t want to go into a big rant about this, so let’s just say that I love dance music that’s written for the dance floor and not for the charts or EDM main stages.

For over 20 years on stage, you have not released an album, “just” compilations. What is the reason?

I have actually written 2 albums, but under different project names – but never a ‘Mark Sherry‘ album… until now! My first ever artist album is scheduled for release early 2019 so watch this space! I’ve written 12 tracks already so it‘s almost finished. I’ll be choosing my absolute favorite tracks to put on the album along with my management later on this year so it’s a very exciting time for me right now, there are going to be some very cool tracks on it!

What is the difference between your own Outburst Records and other labels?

Well, Outburst is a label that’s dedicated to tech-trance. When we first launched in 2014 we were the only one, but now there are a few others so it keeps things interesting, competitive and challenging, but I actually enjoy that because it keeps me on my toes and stops me getting complacent haha. We stick to keeping things as underground and as ‘tech-trance‘ as we can, but occasionally we’ll get sent a demo that just can’t be ignored, like Richard Durand’s ‘The Air I Breathe‘ is a good example for instance, it’s an absolutely HUGE track but it‘s uplifting trance and not techy at all really, but I had to sign it… I’d have been crazy not to!

You’re probably the only DJ (not counting Steve Aoki), who occasionally doing „crowd surf“. Will we also see one in Ostrava?

Please don’t compare my DJ antics to Steve Aoki, I was crowd surfing before that idiot was even a DJ! 😉 I like to perform as well as DJ but I don’t do it for likes or attention, I do it because the crowds love it..and when I DJ I’m there to play for the crowd, nothing else. I’ve been DJ’ing for almost 25 years now and entertaining a crowd is what I do best, so if I feel the urge to dive into the crowd or even just go onto the dancefloor for a jump around with the crowd then I‘ll do it..and I‘ll enjoy every minute of it!

In the Czech Republic, we have seen you only in clubs. Do you prefer clubs or big festivals and why?

I always love playing a good balance of club events and festivals throughout the year. With the club events you get more of an intimate atmosphere with everyone dancing right in front of you, but with the festivals, you always get the much bigger productions with huge stages, loads of lasers, light shows, pyrotechnics, confetti canons etc. That’s all great but sometimes at the bigger festivals you are so far away from the crowd that you lose some of that intimacy and atmosphere. Give me a dark and smoky club with an amazing sound system any day of the week haha. Summer festivals are always amazing though!

„I’m not sure why being married would make any difference to my touring schedule? Do you think she’s not going to let me out the house anymore? Haha.“ – Mark Sherry

How do you think trance & progressive music will develop in the following years? Do you wish it to evolve in a certain direction? Which one?

I‘m really loving the progressive trance resurgence at the moment and also the fact that trance is colliding with techno. It’s an amazing/exciting time for music and boundaries are being smashed to pieces! As long as it stays underground I’m happy. Yes the EDM explosion introduced a lot of kids to dance music and that’s great, but it all became way too commercial, the quicker all of that kind of trashy dance music subsides the better, it’s cringe-worthy. But I’m happy to see the more credible styles are thriving and that includes trance. There are some truly amazing trance events going on around the globe at the moment and judging by the lineup for Ostrava this is going to be a very special one too! 😉

In the last question, I would like to ask about a couple of things about your wedding. How did you feel in a traditional kilt and have your life changed after marriage? Do you or will you perform less?

A kilt is a normal thing to wear in Scotland for a wedding and big family events etc. so it’s nothing very ‘out if the ordinary‘ for us… although it might look funny to all of you lol. I’m not sure why being married would make any difference to my touring schedule? Do you think she’s not going to let me out the house anymore? Haha. I’ve been with my wife for 7 years now so nothing has changed, apart from the fact that I feel even closer to her now. She has been a huge inspiration to me these last few years and she keeps my feet firmly planted on the ground. We had an absolutely amazing wedding day and it really was the best day of our lives, I just wish we could do it all again tomorrow!

Thank you for the interview and we are looking forward to your set in Ostrava.

Thanks a lot for the interview guys, I’m very excited about coming back to Ostrava, I know that the crowd will be really crazy (and very noisy) as always… see you all soon!

Mark <3

This interview was created in collaboration with the organizers of the Tranceformers 2018 event.