Rozhovor s Frank Waanders před Spring of Trance

Tento rozhovor pro ASOT CZ poskytli pořadatelé Spring of Trance.

Ahoj Franku, představíš se prosím čtenářům a popíšeš své začátky producenta a DJe?

Ahoj, děkuji za rozhovor! Bude to pro mě čest si zahrát v Praze na Spring of Trance. Žiji v městečku Hengelo v Nizozemsku. Pracuji jako softwarový architekt. A to, že celý den pracuji s technologiemi, mi samozřejmě pomáhá i při skládání trance music. Kombinuji svůj 40ti hodinový pracovní úvazek se skládáním ve studiu, kam se dostávám (bohužel) většinou až pozdě v noci. Kromě toho si rád zahraji jako DJ, kdykoliv jen mohu. A rovněž pracuji jako A&R pro Ablazing Records.

Co tě přivedlo k hudbě? Jak jsi odstartoval kariéru? 

Hudbu jsem poprvé začal tvořit v 11 letech s kamarádem ze základní školy. Měl velké „hudební doupě“ u rodičů, kde měl spoustu synťáků z 80. a 90. let, takže jsme je pravidelně používali. Později jsem objevil „tracker“ programy. Když mi bylo 20 let, tak mi Ralph poradil, abych se přesunul k více profi softwaru, poté co jsem mu poslal dema. Roku 2010 jsem si koupil více profi studio vybavení a začal jsem vydávat první releasy. V letech 2012 – 2013 byly mé releasy hrány velkými jmény jako Armin van Buuren, Paul van Dyk, Ferry Corsten a to mě motivovalo dále skládat a zlepšovat se. V roce 2014 jsem začal hrát jako DJ a vystupoval jsem na menších eventech. Výborný byl např. Kings day, kde jsem hrál pro 500 lidí pure trance a lidi to šíleně bavilo!

Roku 2019 jsem se dokonce účastnil slavného Luminosity beach festivalu a letos jsem odehrál svůj set na legendární Nature One! A za to jsem velmi vděčný! A samozřejmě se také těším, že si na tento seznam v srpnu přidám Spring of Trance – bude to jízda! 🙂

Jaký je tvůj první track (můžeš se případně podělit o ukázku)?

Bohužel mé nejstarší tracky z doby, kdy mi bylo 11-12 let, jsou již navždy ztracené. Zmínil bych tedy asi svůj počin „Sanur“ z roku 2010, který více prorazil a vyšel na Silent Shore Records. Byl hrán mj. i v ASOTu.

Jaký byl tvůj vůbec první gig? 

Malá akce v malém klubu v Ysselsteynu v Nizozemsku. Hrál jsem pro obrovský dav asi 10 lidí, ha, ha. 😀 Každopádně bylo fajn, že jsem si mohl vyzkoušel hraní v reálném klubu!

Jak bys popsal typický Frank Waanders track?

Svou hudbu bych popsal jako emocionální a upliftovou. A rovněž se snažím zařazovat do mého soundu elementy techna, stejně tak jako driving trance.

Které své skladby si nejvíce ceníš? A proč

Pro mě je to Valve (ačkoliv mám něco nového, co je ještě lepší, ale to zatím nemůžu prozrazovat). Miluju tenhle track, protože obsahuje mé beaty, bassline, perkuse a silnou melodii – napsanou Ralphem společně s jeho typickým breakdownem. Jsem moc rád, jak se náš sound v tomto tracku skloubil!

Práve na zmiňovaném Valve jsi spolu s Ralphem spolupracoval. Pověz nám více podrobností.

S Ralphem jsme se dlouhodobě již roky bavili o hudbě, produkci, životě, zvířatech atd. Jednou Ralph navrhnul, že zkusíme udělat collab. Poslal mi své melodie v MIDI files a já z nich vybral právě Valve. Pustil jsem se tedy do práce, udělal bicí, basovou linku s dalším aranžmá. A když jsem poslal první návrh Ralphovi, moc se mu to líbilo, pokračovali jsme tedy v práci a během měsíce jsme track dokončili. Na závěr ještě Ralph přišel s vokálem – telefonující ženy, který jsme přidali těsně před breakdown – to byla ta poslední špetka!

Kdo tě za léta tvorby na scéně nejvíce ovlivnil a kdo je pro tebe naopak velmi nedoceněný?

Vlivů byla určitě spousta. Z trancu je jedním z klíčových jmen určitě Ralph, protože jeho hudba je prostě nádherná! Mezi tracky, které jsem si v mládí kupoval, byli např. Jack Molenschot (Freejack / Mesh), Paul van Dyk, Armin van Buuren, Vincent the Moor a další. A určitě mě ovlivnila i hudba mých rodičů (Bob Dylan, Pink Floyd, Beatles, Rolling Stones) a klasika.

S jakým hudebníkem bys chtěl spolupracovat

Rozhodně mě baví spolupracovat s Ralphem a v současné době spolu máme rozdělaných několik věcí ve studiu! Rovněž se mi dobře spolupracuje s Dreamym a Exolightem. Rád bych si jednou vyzkoušel collab s vokalistkou a oslovil třeba zpěvačku Susanu, jejíž hlas přímo zbožňuji!

Jaký je tvůj aktuálně neoblíbenější track, kterým jsi až posedlý?

Aktuálně asi nemám konkrétní track – myslím si, že životnost trance tracků v současnosti je hrozně krátká a že nemají šanci se dlouho udržet v mysli. Ale obecně mě baví releasy na labelech jako FSOE, Armada, Nocturnal Knights, Always Alive, Regenerate, Zyx.

Jaké máš další zájmy kromě hudby?

Rád běhám a dělám fitness. Baví mě cestování a poznávání nových zemí a kultur. Taky rád vařím a nepohrdnu dobrým jídlem a pitím s rodinou a přáteli. Nedávno jsem si oblíbil low & slow BBQ.

Právě ses vrátil z Nature One, kde jsi hrál na Heavens Gate stage spolu s Woody van Eydenem a dalšími velkými jmény. Jaké to bylo?

Bylo skvělé zahrát si na takto legendární akci. Nature One je pojem už spoustu let a pocítíš to hned jak na festival dorazíš. Na začátku festivalu jsem otevíral Heavens Gate stage, takže tam bohužel ještě nebylo moc lidí. Byla to pro mě velká čest zahrát si na takto velkém eventu a jsem velmi vděčný Woody van Eydenovi a Heavens Gate crew za to, že jsem mohl být jedním z 350 umělců na Nature One!

Poslední otázka na závěr. Co od Tebe můžeme očekávat na Spring of Trance? Máš nějaký vzkaz pro fanoušky?

Můj set bude průlet trance a techno scénou za poslední dekádu, včetně mých originálů, collabů a spousty nevydaného exkluzivního materiálu. Zpráva pro fanoušky – pokud máte rádi melodické, emocionální a upliftové věci, máte se tedy nač těšit a v sobotu 27. srpna se uvidíme v Jilské!

Spring of Trance – Dutch Edition
 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *