Rozhovor s David Rust – „Chtěl bych hrát ve všech zemích světa“

For English click here.

Skot David Rust je na české scéně poměrně málo známé jméno. Dnešní rozhovor to však může změnit. David zaujme především milovníky hard, tech a psy trance. Navíc, pokud nás paměť nešálí, Dave vystoupí v ČR vůbec poprvé a to v Ostravě 21.9.2018 na akci Tranceformers 2018.

Podobně jako i ostatní DJs, David začal s DJingem poměrně brzy, a to v 15 letech. V 18 poprvé navštívil klub The Arch, kde si uvědomil, že se chce stát DJem. A povedlo se, letos vystupoval například na Luminosity Beach Festival, Trance Sanctuary nebo Gatecrasher.

Ahoj Davide, v rozhovoru pro On the Sesh jsi uvedl, že nejsi úplně fanouškem 14minutových „pure trance“ breakdownů… Pro fanoušky, co tě neznají, co od tebe mohou čekat?

Ahoj Czech Trance Family, pro ty, kteří mě ještě neslyšeli, můžete čekat nejtvrdší trance. Mám rád mix techtrance, psytrance, hardtrance a taky trochu upliftingu, abych na parketě rozpoutal energický zážitek. Pro mě osobně je zvuk hlavně o energii.

Můžete si poslechnout můj set z letošního Luminosity festivalu jako příklad:

Ovlivňuje publikum výběr dalších tracků v tvém setu, nebo už předem máš představu, co budeš hrát?

Vždy rád plánuji můj intro track, abych věděl, kde budu začínat. Jinak ale čtu z davu, co budu hrát dál. Zjistil jsem, že přílišné plánování není moc efektivní, protože neznáš publikum, obzvláště na místech, kde jsou lidé z celého světa, a kde jsem ještě nebyl.

Údajně tě hodně inspirovala tvorba Simon Pattersona, John O’Callaghana a dalších. Které tracky tě nejvíce ovlivnily?

Moje dřívější zkušenosti pocházejí z techtrance tracků z let 2004 až 2019. Byl jsem hodně inspirován tracky jako Marco V – Indicator, Simon Patterson – Bulldozer a Fred Baker – Lunar Eclipse. Tracky jako tyto mají opravdu úžasnou dark techno linku, skvělé melodie a opravdu tvrdé dropy. Tohle byl sound, který jsem vždy preferoval a kde jsem se inspiroval.

Máš za sebou již pár releasů, přemýšlíš také o albu, případně založení vlastního record labelu?

Jasně. Vlastní label a značka jsou něco, do čeho se v následujících letech určitě pustím. Prozatím se však chci stabilizovat jako umělec a poté mohu realizovat svoje další nápady. Vlastní album je něco, čeho bych chtěl v budoucnu také dosáhnout.

Takže, kam bys to chtěl ve své kariéře jednou dotáhnout? Co je tvým cílem?

Chci dělat to, co miluji. Každý rok je lepší a lepší. Hraji na větších a lepších akcích. Jsem velmi vděčný za příležitosti, které mi byly dány. Nemohu si žádat o víc, ačkoliv bych chtěl hrát ve všech zemích světa. Rád cestuji a poznávám nové pamatky. Proto jsem nadšený, že budu vůbec poprvé hrát v ČR.

„Chtěl bych hrát ve všech zemích světa.“ – David Rust

Měli jsme tu čest dělat rozhovor s tvojí přítelkyní Kristy Jay, jak se navzájem ovlivňujete co se kariéry týče? Inspirujete se navzájem?

Kristýna je mojí největší inspirací a udržuje mě pozitivním i v těch nejtěžších obdobích. Již před 6 měsíci jsem opustil své rodné Skotsko, abych s ní žil na Slovensku. Společně usilujeme o naplnění našich snů. Pokud by nebylo jí, nemyslím si, že bych pracoval tak tvrdě a byl tak inspirován dostat se tam, kam chceme. Mít partnera, který chápe scénu a je do ní přímo zapojen, velmi pomáhá. Jsme tým.

Jak se podle tebe bude vyvíjet trance & progressive hudba v následujících letech? Přeješ si, aby se vyvíjela určitým směrem (jakým)?

Za posledních pár let se psytrance stal velkou součástí mainstream trance. Přál bych si podobný vývoj i u techtrance, protože je tu spousta skvělých umělců, kteří produkují opravdu originální hudbu. Bylo by opravdu skvělé zažít větší popularitu techtrance.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na tvůj set v Ostravě.

Bylo mým potěšením, nemůžu se dočkat, až vás v Ostravě uvidím. Bude to moje premiéra v ČR, a bude to šílená párty.

Tento rozhovor vznikl ve spolupráci s pořadateli akce Tranceformers 2018.

Další rozhovory s DJs z Tranceformers 2018


Interview with David Rust for ASOT CZ

Hi David, in an interview for On the Sesh, you said you’re not a fan of 14-minute „pure trance“ breakdowns… For fans who do not know you, what can they expect from you?

Ahoj Czech Trance Family, For those who have not heard of me already you can expect the hardest, toughest sounds in Trance, I like to play a mixture of Tech-Trance, Psy Trance, Hard Trance and even a little bit of the more driving styles of uplifting to deliver an energetic dancefloor experience. For me personally, my sound is all about Energy.

Check out my live set from Luminosity Beach Festival this year in the Netherlands for an example.

How do you pick up the next track you wanna play in your set? Is it influenced by the fans on the dancefloor, or do you have an idea in advance about what you’re going to play?

I always like to plan out my intro track so I know where I am going to start off but I generally read from the crowd when playing, I find that planning too much isn‘t very effective as you don‘t know the crowd will want especially an international crowd I have never experienced before.

You have been inspired by Simon Patterson, John O’Callaghan, and other DJs. Which tracks have you influenced the most?

My earlier experiences came from Tech-Trance tracks around 2004–2010, I was massively inspired by tracks like Marco V – Indicator, Simon Patterson – Bulldozer, Fred Baker – Lunar Eclipse. Tracks like these ones all had really awesome dark techno grooves, amazing melodies and really hard drops this was the sound that I always preferred and took the most inspiration from. 

You already have a couple of releases, do you also think about the album or the establishment of your own record label?

Yes for sure, A label and brand are something I will look into in a few years time, For the time being, I want to establish myself as an artist first then focus on bringing my brand ideas to life. An Album is most definitely something I would like to achieve in the future also. 

So, what do you want to accomplish in your career? What is your ultimate goal?

I just want to keep doing what I love doing, Every year gets better and better getting to play bigger and better shows. I am very grateful of the opportunities I have been given and I can‘t really ask for much more although I would love to get to play in every country around the world as I love to travel and see new sights, I‘m thrilled that I am getting to play in the Czech Republic for the first time.

„I would love to get to play in every country around the world.“ – David Rust

Were we honored to have an interview with your girlfriend Kristy Jay, how do you influence each other’s career? Do you inspire each other?

Kristina is my biggest inspiration now and keeps me positive through the toughest of times. I left my home country of Scotland to live in Slovakia 6 months ago with her so we could pursue our dreams together if it wasn‘t for her I don‘t think I would be working so hard and inspired to get to where I want us to be. To have a partner who understands the scene and is involved helps a lot. We are a team.

How do you think trance & progressive music will develop in the following years? Do you wish it to evolve in a certain direction? Which one?

Well over the past few years I think Psy has become a massive part of the mainstream trance scene, I would hope to see Tech-Trance making a resurgence in the same way as there are a lot of amazing pioneering artists making really cool original music in the scene at the moment. Would be awesome to see it rise in popularity again.

Thank you for the interview and we are looking forward to your set in Ostrava.

It was my pleasure, Can‘t wait to see you guys in Ostrava for my Czech debut it’s going to be a crazy party!

This interview was created in collaboration with the organizers of the Tranceformers 2018 event.