Exkluzivní rozhovor s Ralphiem B a Frankem Waandersemo hudební evoluci a Spring of Trance 2024 v pražské Radosti FX

Ahoj kluci, už je to nějaká doba, co jste hráli na Spring of Trance v Praze v roce 2022. Stalo se u vás za ty dva roky něco zásadního, ať už na osobním nebo hudebním poli?

Frank: Ahoj, ano, už je to nějaká doba, ale těším se na návrat do krásné Prahy. Začátkem roku 2023 jsem společně se svým obchodním partnerem založil IT společnost. Je to hektické, ale vzrušující!

Co se hudby týče, od konce roku 2022 spolu s Ralphem produkujeme čím dál více skladeb. Jmenujme například Neuroshock, Clarity nebo Zero Day. Neuroshock se dokonce dostal na kompilaci Armina van Buurena „A State Of Trance Ibiza“ – z toho jsme měli opravdu velkou radost. Skladba „The Cult“ zazněla na mnoha pódiích, např. na festivalu A State Of Trance v Utrechtu a taky ji zahrál snad téměř každý velký DJ. Myslím, že se naše hudba, kterou tvoříme, se celkově výrazně posunula kupředu – nyní zahrnuje moderní techno prvky, zatímco stále vydáváme nové skladby ve stylu uplifting trance. A to nám oběma vyhovuje – zatím je to příjemná jízda. Pro mě osobně je spolupráce s Ralphem velmi poučná, protože má velké množství zkušeností.

Ralph: Ahoj všichni, strašně moc se těším na návrat do Prahy! Už to jsou dva roky, jak ten čas letí! Moje a Frankova cesta jako dua vlastně začala, když jsme spolu cestovali do Prahy v roce 2022. Od té doby jsme intenzivně spolupracovali, jak už zmínil Frank, což v roce 2023 vedlo k vytvoření našeho nového aliasu „Collide1“. Dobře nám to klape a díky tomu jsme schopni dokončit skladby daleko rychleji. Nejsme však spolu ve studiu pořád. Místo toho si projekty často vyměňujeme, posíláme je tam a zpět a poskytujeme si vzájemnou zpětnou vazbu. Pracujeme na více projektech současně a v různých stylech trance. Práce s Frankem je velmi osvěžující!

Za poslední dva roky jste hráli na mnoha akcích. Která z nich byla vaše nejoblíbenější?

Frank: Myslím, že jednou z mých osobních oblíbených akcí byla Luminosity Trance Gathering v Amsterdamu v březnu 2023. Na Luminosity jsem otevíral svým setem celou událost. A jelikož tou dobou končil A State Of Trance v Utrechtu, kdy já začínal hrát, tak hodně lidí pokračovalo po ASOTU ještě k nám na Luminosity párty a naše venue se tak rychle zaplnila. Opravdu parádní večer!

Ralph: Mými oblíbenými událostmi byly za poslední dobu určitě Luminosity, kde jsem hrál. A asi úplně nejlepší pro mě vůbec byla ADE párty, která proběhla v říjnu 2022. Byl to můj debut na Luminosity eventu, ale také poprvé, kdy jsem hrál po delší době před větším publikem. Byla to zábava hrát mé starší klasiky. Samozřejmě nezapomenu ani na poslední Spring of Trance, protože to znovu nastartovalo mou DJ kariéru po mnoha letech absence.

Založili jste společný projekt nazvaný Collide 1. Řekněte nám o něm více – měli jste při vymýšlení tohoto aliasu nějakou konkrétní představu?

Frank: O aliasu jsme začali přemýšlet kolem jara 2023. Myšlenka za názvem je, že „Collide“ znamená kolizi, protože přinášíme na stůl různé nápady. Po zvažování několika aliasů jsme se rozhodli, že by to měl být právě tento.

Ralph: Přesně tak. Navíc Frank je z východu Nizozemska a já jsem ze západu a oba máme trochu odlišné hudební pozadí. Dá se říci „dva světy se srazí v jeden“, Collide1.

Alias Collide 1 měl dosud různé releasy, od tech-trance po trance s techno prvky až po klasický uplifting.

Budete produkovat od každého trochu, nebo se zaměříte na konkrétní styl v budoucíc tvorbě Collide 1?

Frank: Inspirujeme se spoustou současné hudby. Samozřejmě trance, ale také techno, melodic techno a spousta další hudby. Skvělé na dnešní době je, že můžete dělat trance s techno kickem a je to vhodné pro trance i techno párty a DJ’s. Samozřejmě budeme stále produkovat trance, ale oba jsme velkými fanoušky techna, takže plánujeme udělat více skladeb jako The Cult a Reach Out.

Ralph: Oba přicházíme s různými nápady a melodiemi. Někdy je lepší udělat z toho tvrdší techy track a jindy zas více uplifting. Je také fajn trochu experimentovat, abyste se nenudili děláním stále stejného dokola. Další dobrá věc je, že můžeme ve svém DJ setu použít spoustu vlastních autorských skladeb, které obsahují kombinaci uplifting i techy tracků, aby se lidé nenudili.

Co můžeme očekávat od vašeho setu na Spring of Trance v Radosti FX? A máte nějaký vzkaz pro vaše fanoušky, kteří se chystají na párty?

Frank: Určitě zahrajeme všechny tracky Collide1, stejně jako některé starší věci (Ralphie B / Midway / First State a Frank Waanders). Také budeme premiérovat exkluzivní (a dokonce i nevydané) ID tracky. Očekávejte melodickou, energickou hudbu. Tohle je naše druhá návštěva Prahy a opravdu se těšíme na setkání s našimi českými fanoušky! Stavte se za námi, rádi si popovídáme.

Ralph: Bude to našlapaný set se vším možným a spoustou novinek. Už se nemůžu dočkat. Díky za pozvání a uvidíme se v Radosti FX!

Událost zde.