Dash Berlin byl podveden vlastním managementem

Známe pravý důvod zrušení Dashova vystoupení na ASOTu v Polsku

Všichni jste určitě slyšeli o zrušeném vystoupení Dashe Berlina (Jeffrey Sutorius) na ASOTu v Polských Gliwicích. Hlavním důvodem byly údajně zdravotní problémy. To ale nebyl zdaleka ten hlavní problém. Tak v čem je zakopaný pes?

Ukradené jméno

Management Dashe Berlina si zaregistroval jeho jméno jako vlastní značku. Což zapříčinilo to, že Dash pod ním nemohl vystupovat. Byl mu také odepřen přístup k jeho sociálním sítím, a proto byly všude údávány jako primární důvod zdravotní problémy. Dash dal celou kauzu k soudu a snaží se vše co nejdříve vyřešit.

Oficiální vyjádření Dashe

“Through this statement, I inform you that at the end of May I severed my ties with Vanderkleij Agency, Sebastiaan Molijn and Eelke Kalberg (booker and management of Dash Berlin). The reason for ending the relationship is mismanagement in the past several years and neglecting my interests. I recently found out that Molijn and Kalberg together with Vanderkleij Agency registered the name ‘Dash Berlin‘ in their own name. I did not realize that as such it might not be possible for me to perform under my Dash Berlin name. I requested my lawyers to put this matter before the court so that this matter can be resolved. All this has had a negative influence on my health, and I was advised to take it easy. I would have preferred to announce this through my own social media channels. However, after ending the relationship my access to the social media accounts was blocked. I hope that all this can be settled quickly and that I can continue to perform. I love my fans and I hope they will understand.”

Zdroj