Analogová revoluce už i na našich přijímačích aneb vinyl nic nepřekoná

„Máte gramofon? A mohl bych ho vidět?“ Legendární hlášku z kultovního českého filmu Kulový blesk se dá namontovat snad na cokoliv. Proto mě napadlo podělit se s vámi o mé poslední investici, kterou jsem zároveň v době covidové trochu podpořil ty, kteří nás dělají šťastnými i v takto těžkých chvílích. Mluvím o nákupu LP desek a mé první pořádné zkušenosti s analogem.

Čím to všechno začalo

Na začátku roku 2021 jsem zaznamenal, že Above & Beyond plánují vydat něco speciální v rámci oslav 20. výročí jejich labelu Anjunabeats. Přemýšlel jsem, co by to tak mohlo být, a nakonec se ukázalo, že plánují speciální vydání všech jejich dosavadních alb na LP deskách.

Něco takového jsem nečekal, a jako jejich dlouholetý fanoušek jsem bundle objednal. To jsem ještě nevěděl, co to se mnou udělá… Při brouzdání jejich music storem jsem narazil i na další vinyly a objednal i další kousky, protože bundle byl pouze v předprodeji a předpokládané doručení je někdy na podzim 2021.

Procházka půdou a hledání gramofonu

Věděl jsem, že máme doma gramofon, který používal táta. Po stěhování ale skončil na půdě, tak jsem po něm musel trochu zapátrat. Vyklubal se z něj krásný gramofon Lenco L 435. OK, tak gramofon mám. Dalším problémem bylo vymyslet, jak a k čemu ho zapojím. Naši mají v obýváku staré rádio, které funguje na dobré slovo, ale ukázalo se, že je to více než dostačující.

První přehraná deska

Jako první mi dorazily desky Flow State od Above & Beyond a Lucky Ones od Luttrella. Jako první jsem gramofonovou jehlu položil na Flow State. Musím říct, že je to opravdu speciální pocit, který jen tak něco nenahradí. To, jak z beden začne vycházet šumění desky a jak při prvních tónech slyšíte hrát i samotnou přenosku… Je to prostě paráda! Nečekal jsem, že i 20 let staré bedny, dokáží pro mě nečekaným způsobem podat hudbu, kterou miluji. Při porovnání s digitálem je zvuk mnohem plnější a přijde mi, že mnohem lépe zaplní místnost.

Závěrem

Aktuálně mám doma zatím jen čtyři desky. Všechny už alespoň 3× přehrané a další jsou na cestě. Analog si mě opravdu získal a těším se na každé další přehrání.

A co vy? Máte doma nějaký zajímavý vinyl? Pochlubte se s vaší sbírkou do komentářů.